ورود کاربران

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش
مدیر سایت

مدیر سایت

شنبه, 22 تیر 1398 09:59

دغدغه های فرهنگی

معرفی کتاب

متن محوری کتاب مربوط به دیدار مقام معظم رهبری با عناصر جبهه خودی در حوزه فرهنگ در تاریخ 22 / 4/ 73 (و تتمه ای از بحث در تاریخ 21/ 6/ 73 ) است. در این جلسه هم مسئولان دولتی در حوزه حضور داشته اند و هم گروه های مستقل فرهنگی. عناصر جبهه خودی در حوزه فرهنگ در حال تکثیر هستند این جمع ریزش ها و رویش هایی داشته است.این کلمات راهگشا, امروز چراغ راه رویش های مبارک جبهه فرهنگ است که همه باید این بیانانت را تطبیق دهیم با شرایط فردی, جمعی و جامعه خودمان.این کتاب بر اساس نوعی از سبک ارائه تنظیم شده است که به سبک شرح مَزجی معروف است.وقتی متن با شرح متن به گونه ای درهم بیامیزند که متنی جدید به وجود بیاید, به اینگونه شرح, مزجی می گویند.

این کتاب در 9 فصل تنظیم شده است:

فصل اول: طرح دغدغه

فصل دوم: منشا انقلاب اسلامی

فصل سوم: فرهنگ و هنر ایران و انقلاب

فصل چهارم: جریان روشنفکری بیمار از فصل دوم تا این فصل به شرح تاریخچه جریان فرهنگی ایران بعد از ورود اسلام تا زمان پیروزی انقلاب می پردازد و از میان بیش از پانصد سخنرانی موردی انتخاب شده که به مقایسه انقلاب ها پرداخته و به ریشه و منشا انقلاب می رسد.

فصل پنجم: جریان روشنفکری و انقلاب

فصل ششم: تهدیدات درونی

فصل هفتم: تهدیدات و تهاجمات بیرونی

فصل هشتم: توقع انقلاب از جبهه فرهنگی

فصل نهم: استنتاج

دوره بینش ولایی با محوریت کتاب «طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن» برگزار می شود.

دوشنبه, 27 خرداد 1398 00:24

اصول و قواعد تشکیلات اسلامی

ما اگر بخواهیم درمقابل جبهه دشمن کارکنیم، هم باید تنوع داشته باشیم. هم باید ابتکار داشته باشیم، هم باید انگیزه داشته باشیم، هم برنامه داشته باشیم، کارمان هدایت شده باشد و این نمی‌شود مگر با تشکیل جبهه. درطول این سال‌ها به افراد متعددی هم من تکلیف کردم، که بروید این تشکّل‌های-مردمی، این مجموعه‌ها، این واحدهای مردمی را که دارند کار فرهنگی خودشان را می‌کنند، بروید این‌ها را پیدا کنید، تشویق کنید، متشکّل کنید، در حدود ممکن پشتیبانی کنید. از افراد و حتّی مجموعه‌ها به تنهایی کار بر نمی‌آید، باید یک کار وسیع جبهه‌ای انجام داد. این کار هم جز با حضور مردم امکان ندارد. یعنی ابتکارات مردم خیلی از کارها را می‌کند. شما هرجا هستید و هرجا مشغول کارید، بدانید همان جا یک گوشه‌ای از این جبهه‌ی وسیع است، اگر همان‌جا خوب و منضبط و وفادارانه و با مهارت کار کنید، در این جبهه اثر گذاشته‌اید و دشمن این را نمی‌خواهد. «رهبر معظم انقلاب ۱٣٩٢/٢/٢»

معرفی کتاب

امروز یکی از بزرگ‌ترین کمبودهای جامعه، وجود یک جبهه و تشکیلات منسجم و یک آهنگ و مفید است.
▫️جبهه‌ای که بتواند هر مساله‌ی لازم‌ را تبدیل به گفتمان و فرهنگ عمومی جامعه کند.
▫️تشکیلاتی که بتواند مطالبه‌گر باشد.
▫️جبهه‌ای که نگذارد مطالبات و دغدغه‌های امامِ امت، گردوغبار غربت بگیرد.
▫️تشکیلاتی که جریان-ساز باشد.
▫️تشکیلاتی که خود رسانه‌ای قوی و تاثیرگذار باشد.
همه می‌دانیم تا جبهه‌ای واحد و یکپارچه وجود نداشته باشد، نباید انتظار پیشرفت جدی در عرصه‌های مختلف کشور را داشت.
بنابراین گفتن و نوشتن از تشکیلات و باید‌ها و نباید‌های آن، ضروری است.
در این کتاب مجموعه‌ای از بایدها و نبایدهای یک تشکیلات کارآمد و مفید بر اساس اندیشه و گفتار آیت-الله-خامنه-ای بیان شده است.
این کتاب را چهار بخش کلی تشکیل می‌دهد.
۱. معنای تشکیلات
۲. ضرورت کار تشکیلاتی
۳. بایدهای تشکیلات
۴. نباید‌های تشکیلات

سه شنبه, 28 خرداد 1398 07:07

طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن

معرفی کتاب

همانطور که از نام کتاب پیداست “طرح کلی اندیشه اسلامی” سعی دارد اصول مبنایی مطرح در اندیشه اسلامی را با رویکردی اجتماعی، منسجم و با محور قرآن بررسی نماید. سخنران محترم طی بیست و هشت جلسه سخنرانی منظم در ایام ماه مبارک رمضان، در محفل گرم و پرشور مسجد کوچک امام حسن مجتبی مشهد، هر بار تعدادی از آیات قرآن را دسته کرده، و بر مبنای دسته‌های تعیین شده اصولی همچون توحید، نبوت و معاد را شرح می‌نماید.

کتاب اثری متفاوت از همه آثار اعتقادی است چرا که ابتدای امر با طرح موضوع ایمان، مخاطب را از بحث بر مفاهیم انتزاعی دور کرده و او را با آثار عملیِ پذیرش این اصول در زندگی فردی و اجتماعی آشنا می‌کند. برای مثال در مبحث توحید تاکید بر آثار پذیرش توحید و اعتقاد به جهان‌بینی توحیدی در قواره نظام اجتماعی است. در مبحث نبوت سخن از مفهوم برانگیختگی نبی و اقدامات او برای برانگیختن جامعه، شکل‌گیری و تعارض گروه‌هایی با پیامبر، شرح اهداف پیامبر و فرجام کار انبیاست. و در مبحث ولایت، ابتدا مفهوم ولایت، و سپس پیوندهای درونی جامعه اسلامی بین مؤمنین و بین ولیّ جامعه و مؤمنین و نوع رابطه جامعه اسلامی با دوستان و دشمنان خارجی تبیین شده است.

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که کتاب را به اثری ارزشمند و منحصر به فرد تبدیل کرده است، روش طرح و بحث مطالب است که به‌شکلی بدیع و ابتکاری پایه‌ریزی شده بود. به گفته‌ یکی از حاضران در این جلسات، “روش هم این بود که قبلاً خلاصه درس را می‌نوشتند، بعد اینها پلی‌کپی می‌شد، تکثیر می‌شد و قبل از درس در همان‌جا به افراد فروخته می‌شد. افرادی که دوست داشتند می‌خریدند، جلویشان می‌گذاشتند و درس را هم گوش می‌کردند. سخنرانی بیشتر به درس شباهت داشت. در حقیقت درس بود گرچه سخن شکل سخنرانی داشت. برخی از مخاطبان سرپا می‌ایستادند. جمعیت هم بعد از نماز مغرب، عشا و ظهر ماه رمضان می‌نشستند استفاده می‌کردند.”

یکی دیگر از ویژگی‌های این روش تدریس و بحث، شرکت دادن مخاطبان و جوانان از طریق “کنفرانس دادن مطالب جلسه‌ پیشین” بود: “مسجد امام حسن مجتبی علیه‌السلام هم، محل حضور و تجمّع نیروهای انقلابی، بازاری، تحصیل‌کرده‌‌ حوزوی و دانشگاهی بود. آنجا، از جمله‌ موارد که تدریس فرمودند، نهج‌البلاغه و درس و طرح کلّی اندیشه‌های اسلام بود. آنجا خیلی کلاسی‌تر کار می‌شد. به این معنا که بیانات ایشان را، جوان‌های حاضر یادداشت می‌کردند و جلسه‌ بعد، کنفرانس می‌دادند. در واقع، تربیت انسان‌های آگاه به معارف دینی به تمام معنا بود.”

مقام معظم رهبری هدف بلند اثر خویش را اینگونه معرفی می‌کنند که: “بنده یک ماهِ رمضان در مسجد امام حسنِ مشهد سخنرانىِ مستمر سى جلسه‌اى داشتم. آن زمان به ضبط سخنرانی‌ها خیلى اهمیت داده نمى‌شد؛ اما استثنائاً همه‌ این سى سخنرانى ضبط شده است. در آن سخنرانی‌ها راجع به توحید، امامت، ولایت، نبوّت و سایر مباحث اساسى بحث شده است که الان هم آنها را تأیید مى‌کنم. اینها پایه‌هاى فکرى براى ایجاد یک نظام اسلامى بود؛ اگرچه ما آن موقع امیدوار نبودیم که نظام اسلامى شش، هفت سال دیگر محقّق شود. مى‌گفتیم اگر پنجاه سال دیگر هم ایجاد نشود، بالاخره پایه‌هاى فکرى‌اش اینهاست. آن کار، جهت دادن به فکر نسل جوانِ آن روز بود”.

 

نمونه عکس نوشته ها

12-Copy
11-Copy
10-Copy
9-Copy
8-Copy
7-Copy
6-Copy
5-Copy
4-Copy
3-Copy
2-Copy
1-Copy
12-Copy 11-Copy 10-Copy 9-Copy 8-Copy 7-Copy 6-Copy 5-Copy 4-Copy 3-Copy 2-Copy 1-Copy

چهارشنبه, 29 خرداد 1398 10:03

دوره انسان شناسی کاربردی

برگزاری اولین دوره آموزشی انسان‌شناسی کاربردی بر اساس اندیشه‌ی امامین انقلاب و سایر اندیشمندان اسلامی

دوشنبه, 27 خرداد 1398 22:21

دوره بینش ولایی کردستان

برگزاری دوره آموزشی بینش ولایی با محوریت کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن در استان کردستان

پنج شنبه, 02 خرداد 1398 19:07

درباره ما

مقام معظم رهبری بارها بیان فرموده اند که هدف نهایی از انقلاب اسلامی، تشکیل «تمدن نوین اسلامی» است و برای رسیدن به این مرحله لزوما چهار مرحله باید طی شود:

۱. انقلاب اسلامی(نابودی طاغوت)
۲. ایجاد نظام اسلامی
۳. تشکیل دولت اسلامی
۴. ایجاد جامعه اسلامی

دو مرحله اول در طول پانزده سال یعنی از سال۴۲ تا سال۵۷ محقق شد و الان در مسیر تشکیل دولت اسلامی و جامعه اسلامی هستیم. برای تشکیل دولت اسلامی و جامعه اسلامی و در نهایت تمدن سازی اسلامی، قطعا نیاز به «نقشه راه» در راستای تربیت نیروی انسانی و تولید محتوا و فکر انقلابی است، این نقشه راه توسط ولیّ جامعه اسلامی ارائه می گردد. امروز اندیشه ها و دغدغه‌ها و مطالبات مقام معظم رهبری همان نقشه راهی است که با فهم آنها و التزام به عمل، ما را به تمدن اسلامی خواهد رساند.

طبق این اندیشه و ضرورتی که وجود دارد، طرحی مردمی و خود جوش، بصورت سراسری با نام «تبیین منظومه فکری مقام معظم رهبری» در سراسر کشور راه اندازی شده تا نقشه راه انقلاب را به تمام مردم ارائه دهیم.

این طرح دارای دو بخش «مطالعاتي» و«اجرائي» می باشد.

بخش اول:
در یک سیر مطالعاتی، تعدادی از آثار منتشر شده از مقام معظم رهبری که ما را با بخش های مختلف اندیشه های معظم له آشنا می کند، مورد مطالعه و مباحثه و تحلیل قرار میگیرد.

بخش دوم:
در این بخش با تشکیل یک تشکّل سراسری و منسجم، دغدغه‌ها و مطالبات حضرت آقا را در متن جامعه دنبال و محقق خواهیم کرد.

پنج شنبه, 09 خرداد 1398 07:30

خون دلی که لعل شد

معرفی کتاب

کتاب «خون دلی که لعل شد» حاوی خاطرات خودنوشتِ حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه‌ای مد ظله العالی از زندان ها و تبعید دوران مبارزات انقلاب اسلامی است.

این کتاب ترجمه ی فارسی کتاب «انّ مع الصّبر نصراً» است که پیش از این به زبان عربی در بیروت منتشر و توسط سیّد حسن نصرالله معرّفی شد.

آنچه کتاب حاضر را از کتابهای مشابه متمایز می کند، بیان حکمت ها، درس ها و عبرت هایی است که به فراخور بحث ها بیان شده و هر کدام از آنها می تواند چراغ راهی برای آشنایی مخاطب کتاب بویژه جوانان عزیز با فجایع رژیم منحوس پهلوی، و همچنین سختی‌ها، مرارتها و رنج های مبارزان و در مقابل پایمردی‌ها، مقاومت ها، خلوص و ایمان انقلابیون باشد.

سه شنبه, 07 خرداد 1398 06:16

معرفی سیر مطالعاتی تمدن ساز

دوره آموزشی معارف انقلاب اسلامی (سیر مطالعاتی آشنایی با منظومه فکری رهبر انقلاب)

شنبه, 11 خرداد 1398 02:53

دوره امام انقلاب

طرح تبیین منظومه فکری رهبری اولین دوره آشنایی با اندیشه‌های مقام معظم رهبری، امام انقلاب را برگزار می‌کند.

روابط عمومی مجموعه تبیین

شماره روابط عمومی: 09102588818